MACZU (ale nie Pikczu!)

377860_213421338737699_1085656828_n

Peru to kraj wieloetniczny. „Typowy” Peruwiańczyk praktycznie nie istnieje- zróżnicowanie jest tak duże, że wszelkie uogólnienia byłyby bezcelowe.

Grupą etniczną o największym prestiżu społecznym stanowią tzw. „kreole”, czyli potomkowie hiszpańskich kolonizatorów, a ich największe skupisko znajduje się w Limie. Tuż za nimi plasują się imigranci z innych krajów europejskich, aczkolwiek ich liczba nie jest imponująca i nie wyróżniają się niczym szczególnym.  W stolicy kraju można spotkać wielu metysów, w których żyłach płynie mieszanka krwi europejskiej i rdzennej, indiańskiej. Nie cieszą się poważaniem i zazwyczaj pracują w sektorze usług- są sprzedawcami, drobnymi rzemieślnikami, taksówkarzami czy pucybutami. Spora część Metysów to gosposie i ogrodnicy,  wykonują też prace, które powszechnie uważane są za „brudne”. Przyjęło się, że najlepsze dzielnice Limy (Miraflores, San Isidro czy Barranco)  znajdują się na peryferiach i zamieszkiwane są przez kreoli, natomiast centrum, brudne i zatłoczone, zarezerwowane jest dla metysów.

Najliczniejszą procentowo grupą są indianie (40% ogółu społeczeństwa), zamieszkujący głównie wioski andyjskie. Mimo, że według naszych standardów nie mają nic (w sensie materialnym, oczywiście), są najprawdopodobniej o wiele szczęśliwsi od reszty swoich rodaków. Ich życie od setek (tysięcy?) lat toczy się według rytmu ustalanego przez naturę, a co za tym idzie, niewiele potrzeba im do spokojnej, szczęśliwej egzystencji. Są wierni zasadzie współpracy i dzielenia się tym, co mają, toteż w ich kulturze jest głęboko zakorzenione przeświadczenie o tym, że w każdej sytuacji mogą liczyć na drugiego człowieka (co zapewne było jedną z przyczyn takiego a nie innego obrotu sprawy podczas konkwisty hiszpańskiej w XV i XVI wieku…).

Oczywiście, kulturowo najciekawsi są indianie, ale o nich jeszcze na pewno napiszę. Dziś chcę przybliżyć nieco sylwetkę MACZU.

Obrazek

MACZU to przede wszystkim styl bycia.Większość z nich to imigranci, zamieszkujący Stany Zjednoczone lub Hiszpanię. Opuścili Peru w poszukiwaniu lepszego życia (często zrobili to ich rodzice, natomiast oni korzystają już w dobrodziejstw zachodniej cywilizacji, traktując ją bardzo wybiórczo). Z jednej strony próbują odciąć się od swych korzeni, z drugiej zaś, duma z bycia Peruwiańczykiem nakazuje im manifestować na każdym kroku swoją odrębność. MACZU bardzo często dobierają się w grupy. Są hałaśliwi i lubią zwracać na siebie uwagę.

Poznacie ich po niewybrednym guście muzycznym. Nieco już przebrzmiałą, lecz nadal niekwestionowaną, gwiazdą nurtu MACZU jest La Tigresa del Oriente.

Zachery

(uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach!)

Oprócz tego, bardzo popularna jest Wendy Sulca, ale jej chcę poświęcić osobny wpis, więc zamieszczam tylko małą próbkę:

thumb0

Oczywiście, MACZU oglądają też telenowele. Najbardziej znaną (też w Polsce- moja Babcia oglądała 😉 ) jest La Pobre Diabla, u nas występująca pod wdzięcznym tytułem „Fiorella„.  Co by nie mówić, aktorka grająca główną rolę, Angie Cepeda, jest całkiem urodziwą kobietą 😉

angie-cepeda-subasta

Kultura MACZU jest przebogata, ja dopiero wchodzę w ten świat. Jak już pisałam, chcę Wam (i sobie) przybliżyć w niedługim czasie sylwetkę Wendy, zapewniam, że wpis dostarczy wielu informacji i niezapomnianych wrażeń. Myślę jednak, że na dziś wystarczy i Tigresa pozostanie w Waszej pamięci na długo 🙂

Reklamy

3 responses to “MACZU (ale nie Pikczu!)

  1. Kasiu, co do telenoweli pamiętam jeszcze jedną, z tą samą aktorką z wakacji u cioci. Nie pamiętam tytułu, ale akcja toczyła się w Limie na przełomie XIX i XX wieku (dodam,że telenowela to była kostiumowa…)

  2. Imdb działa jak należy i mam tytuł: Luz Maria! Swoją drogą składnia języka polskiego mnie chyba opuściła jak czytam powyższy post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s