Nie wszystko lama, co ma kopytka

5060c1168665e3a843dcc19bcbb27866

Powszechnie uważa się, że narodowym zwierzęciem Peru jest lama. Jest w tym sporo prawdy, peruwiańskie lamy zrobiły międzynarodową karierę i nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o tych sympatycznych futrzakach. Zapomina się jednak o tym, że lamy, choć tak popularne, mają kilku, nie mniej uroczych, kuzynów.

alpaka

Być może kojarzycie alpaki- są sporo mniejsze od lam i mają dużo grubszą wełnę, przez co przypominają wyrośnięte owce z długimi szyjami. Nie występują na dziko, obecnie można je spotkać w licznych, wysokogórskich hodowlach. Są bardzo odporne i radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, a ponadto bardzo ceni się ich wełnę, stąd też ich popularność- zresztą nawet w Polsce istnieją hodowle alpak.  Co ciekawe, ostatnio bardzo popularna jest alpakoterapia. Uważa się, że kontakt z tymi zwierzakami, skądinąd bardzo inteligentnymi i sympatycznymi, pomaga w walce z nadciśnieniem, autyzmem czy depresją. Jedyny ośrodek alpakoterapii w Polsce znajduje się w Bydgoszczy.

guanaco2

Kolejnym, dużo mniej znanym kuzynem lamy jest gwanako. Szczerze mówiąc, urodą nie grzeszy i osobiście uważam go za najmniej interesujący okaz z rodziny lamowatych. Zamieszkuje suche, rozległe obszary w Andach i raczej nie jest obiektem zainteresowania ludzi. Gwanako jest smuklejsze od lam, sporo szybsze i, niestety, zagrożone wyginięciem.

wikunia

Moim zdecydowanym faworytem są wikunie, czy też, jak kto woli, wigonie. Wikunia to najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych, uważany za protoplastę alpaki. Żyją one w parkach narodowych na terenie Peru i Boliwii i są objęte ścisłą ochroną- ich populacja zaczęła się drastycznie zmniejszać wraz z przybyciem konkwistadorów, głównie ze względu na ich wełnę i mięso. Obecnie prowadzony jest program odbudowy ich populacji i ostatnie dane pokazują, że liczba wikunii stopniowo rośnie.           Ciekawostka nr 1: to właśnie wikunia, a nie lama, widnieje na herbie Peru.                                                                                                                                                      Ciekawostka nr 2: podczas burzy wikunie kładą się płasko na ziemi

Escudo_de_armas_del_Perú.svg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s