Trick or…

31 października kojarzy się głównie z Halloween – dla niektórych to dzień jak co dzień, inni traktują go jako okazję do dobrej zabawy, inni na myśl o nim spluwają przez lewe ramię. W Ameryce Południowej przebierane imprezy, szczególnie dla młodzieży, to niemal obowiązkowy punkt programu, ale w Peru ten dzień ma jeszcze jedno, być może nieporównanie większe znaczenie.

20081023-dia cancion criolla

Już od 69 lat, 31 października obchodzi się w Peru Dzień Piosenki Kreolskiej.  Ustanowiony został w 1944 roku przez prezydenta Manuela Prado i od początku miał na celu oddanie hołdu muzyce peruwiańskiej. Dodatkowo zyskał na znaczeniu w 1973 roku, kiedy to dokładnie tego dnia zmarła jedna z największych gwiazd muzyki kreolskiej, Lucha Reyes. Sam nurt zaczął zyskiwać na znaczeniu w latach 20. ubiegłego wieku, wraz z otwarciem się Peru na wpływy północnoamerykańskie (szczególnie dzięki działalności Felipe Pinglo Alva), a szczyt popularności datuje się na lata 50., kiedy to na scenach święcili swoje triumfy tzw. „bogowie kreolscy”, czyli Augusto Polo Campos, Alicia Maguiña i Chabuca Granda. Obecnie, muzyka kreolska przeżywa swój renesans (szczególnie w Limie), wielu wykonawców okupuje wysokie miejsca na listach przebojów, a pirackie kopie płyt rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Augusto Polo Campos

Augusto Polo Campos  

 lucha_reyes1

      Lucha Reyes     

 granda_chabuca

   Chabuca Granda

Jak co roku, Peruwiańczycy stają przed dylematem: impreza halloweenowa czy fiesta kreolska? Paradoksalnie, coraz więcej osób wybiera tę drugą opcję, uważając, że przede wszystkim należy pielęgnować dziedzictwo narodowe.  Według badań przeprowadzonych 4 lata temu, aż 75% limeńczyków deklarowało, że wybierze się tego dnia na koncerty organizowane na największych placach miasta. Oczywiście, część z nich później zapewne udała się do klubu, ale szczerze mówiąc jestem pod pozytywnym wrażeniem, bo wydaje mi się, że u nas tego typu imprezy uważane są za obciach i raczej wybrałyby się na nie osoby starsze (pomijając oczywiście fakt, że Halloween się w Polsce raczej nie obchodzi, więc problem jest czysto hipotetyczny- poprawcie mnie, jeśli się mylę)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s