Podróżująca dziewczyna: dlaczego czarne nie jest czarne, a białe nie jest białe.

DSC_0011

Ostatnio wpadł mi w ręce tekst napisany przez Aleah Taboclaon, zatytułowany „Date a girl who travels”. To zaledwie kilka akapitów, w których wymienia zalety, jakie posiadają podróżujące dziewczyny oraz wyjaśnia, dlaczego są one tak wyjątkowe. Na początku zaintrygowało mnie podejście do tematu, jednak po lekturze stwierdziłam, że autorka (niestety) powiela jedynie klisze i macza je w sentymentalno-refleksyjnym sosie. I tak tekst, który już na wstępie miał duży potencjał w postaci oryginalnego punktu wyjścia, stał się miniaturą w stylu Paulo Coelho. Stwierdziłam jednak, że może stanowić dobry zaczątek do mojej osobistej refleksji o dziewczynie w nieustającej podróży.

Najpierw, pozwolę sobie zamieścić moje tłumaczenie tekstu Taboclaon:

Umawiaj się z Dziewczyną, Która Podróżuje. Taką, która będzie oszczędzać na wypady poza miasto czy jednodniowe wycieczki, a nie na nową parę butów czy ciuchy. Może nie będzie ona najlepiej umalowana, ale w parze z opaloną i piegowatą twarzą – pamiątką całych dni spędzonych na słońcu – idzie duch, który zabierze Cię w wiele miejsc, oraz szczere serce, które pokocha Cię za to, kim jesteś, a nie za to, kim możesz być.

 Umawiaj się z Dziewczyną, Która Podróżuje. Rozpoznasz ją po plecaku, który zawsze nosi ze sobą. Nie zobaczysz jej z torebką z najnowszej kolekcji: gdzie zmieściłby się dziennik podróży, długopisy i latarka LED, zawsze przypięta do zamka plecaka? Jak miałaby upchnąć do małej torebeczki motek sznurka, mokre chusteczki, paczkę krakersów i butelkę wody, które nosi przy sobie na wszelki wypadek, gdyby coś jej wypadło i jeszcze nie wracała do domu?

 Tak, Dziewczyna, Która Podróżuje wie, że w każdym momencie może się coś wydarzyć i musi być na to przygotowana. Nic jej nie zaskakuje, przyjmuje wszystko ze spokojem, wiedząc, że niespodzianki są częścią życia. Jest godna zaufania i ufna, to cechy, których nauczyła się w drodze.

 Dziewczynę, Która Podróżuje, poznasz także po tym, że jest nieustannie zachwycona światem, który ją otacza – niezależnie, czy jest to jej rodzinne miasto, czy zupełnie nowe miejsce. Dookoła siebie widzi piękno, nie tylko to przedstawiane w przewodnikach i znajdujące się na pocztówkach. Dziewczyna, Która Podróżuje, wykształciła w sobie głęboką zdolność do doceniania życia. Nie będzie Cię oceniać, ani na Ciebie naciskać, kiedy nie będziesz chciał czegoś zrobić. Wie zbyt dobrze, jak ważne jest poczucie tożsamości i samowystarczalność, i będzie Cię bardziej doceniać, kiedy nie będziesz udawał kogoś, kim nie jesteś.

 Umawiaj się z Dziewczyną, Która Podróżuje, bo będąc z nią odkryjesz, że pomimo iż ucięła sobie drzemkę w świątyni Angkor Wat, płynęła przez deltę Mekongu, biegała po ulicach Sajgonu, czy pływała nago w jaskiniach na Filipinach, nadal posiada tę pokorę, która charakteryzuje prawdziwego podróżnika. Wie, że była w wielu miejscach, ale zdaje sobie sprawę, że świat jest duży i widziała tylko jego ułamek. Widząc to w niej, będziesz się czuł lepiej sam ze sobą: nie ma potrzeby robić więcej, być kimś więcej. Wystarczy być sobą.

Kiedy spotkasz Dziewczynę, Która Podróżuje, zapytaj ją, gdzie była i gdzie jeszcze zamierza pojechać. Doceni Twoje zainteresowanie i, jeśli będziesz miał szczęście, być może poprosi, byś jej towarzyszył. Jeśli to zrobi, przyjmij zaproszenie. Nic tak nie łączy ludzi, jak podróże. Podczas nich, obydwoje poznacie swoje najlepsze i najgorsze strony, będziesz mógł więc zdecydować, czy warto się o nią starać.

Spotykać się z Dziewczyną, Która Podróżuje jest całkiem łatwo. Nie chce drogich prezentów; oczywiście, możesz kupić jej (lub wam) tanie bilety na weekendowy wyjazd do Tajlandii, ale ona będzie równie szczęśliwa, kiedy pokaże Ci długi, drewniany most na wsi. Nie musicie wybierać się za ocean, możecie zrobić sobie jednodniowy wypad, chodzić po górach lub jaskiniach, lub po prostu zrobić jej masaż.

 Możesz jej kupić także te wszystkie drobiazgi, o których zapomina: karabińczyk, dzięki któremu przypnie plecak do siedzenia w autobusie (dzięki czemu spanie będzie łatwiejsze), pokrowiec na plecak czy mały budzik, saszetkę lub sarong, który zastąpi ten zagubiony w Chinach.

 Nie obrazi się, jeśli zagubisz się w drodze na randkę. Wie, że często sama podróż jest ważniejsza od celu. Pomoże Ci zobaczyć jasną stronę życia. Będzie szła z Tobą, nie za Tobą, pokazując Ci ciekawe rzeczy, jakie będziecie mijać w drodze. Pomoże Ci to zauważyć, że podróżowanie może być bardziej interesujące od miejsca, do którego chcecie dotrzeć.

 Czy Dziewczyna, Która Podróżuje, jest warta zachodu? Oczywiście. Więc jeśli ją znajdziesz, dbaj o nią. Nie strać jej przez swoje niepokoje czy wątpliwości. Kiedy mówi, że Cię kocha, naprawdę tak jest. W końcu, widziała tyle rzeczy i spotkała tylu ludzi, że jeśli już Cię wybrała, korzystaj z okazji i dziękuj bogom za to, że to właśnie Ty, a nie ten chłopak, którego poznała podczas wschodu słońca na Angkor Wat, czy tamten ze spływu po Padas Gorge.

 Jeśli mówi, że Cię kocha, to znaczy, że jest w Tobie coś wyjątkowego, coś, co będzie ją wzywało z powrotem z podróży, coś, co zakotwiczy ją w świecie po tygodniach czy miesiącach spędzonych poza domem.

 Spotykaj się z Dziewczyną, Która Podróżuje. Spraw, żeby poczuła się pewnie i bezpiecznie. Spraw, by uwierzyła, że nieważne, gdzie i na jak długo pojedzie, zawsze będziesz na nią czekał.

Znajdź Dziewczynę, Która Podróżuje. Spotykaj się z nią, kochaj ją i ożeń się z nią, a świat już nigdy nie będzie taki sam.  

***

Podobało Wam się? Mnie, szczerze mówiąc taki podniosły styl mierzi i uważam, że wszelkie tego typu „złote myśli” zubażają nasz własny punkt widzenia na życie. Tak, jak nie ma szablonu, który objąłby wszystkich, tak samo nie istnieje stereotyp „podróżującej dziewczyny”. Bo, tak naprawdę, jakie kryteria byłyby decydujące i kto by je miał ustalać? Osobiście, uważam się za stuprocentową girl who travels, ale w żadnym wypadku nie utożsamiam się z kliszą, którą prezentuje nam Taboclaon. W związku z tym, postanowiłam nieco przerobić powyższy tekst, tak, by choć trochę był bliższy prawdzie. Mojej prawdzie, bo wiadomo, że jest ich całe mnóstwo, a ja o innych się nie wypowiadam;)

DSCN3244

Jeśli chcesz umawiać się z Dziewczyną, Która Podróżuje, wiedz, że jak każda inna przedstawicielka swojej płci ma humory. Nie jest osobną kategorią człowieka, może być więc zmęczona, zirytowana, lub po prostu znudzona. Dziewczyna, Która Podróżuje nie musi być typem uduchowionej harcerki, która nie dba o siebie i woli kupić sobie bieliznę termoaktywną zamiast ładnej sukienki lub dobrych perfum. Może mieć dwa oblicza – jedno codzienne, ze wszystkimi wadami i zaletami, oraz drugie, „tryb podróżniczy”, kiedy jest nieco bardziej znośna, bo robi to, co lubi.

Umawiaj się z Dziewczyną, Która Podróżuje nie dlatego, że podróżuje, ale dlatego, że widzisz w niej coś, co wyróżnia ją spośród innych. Jej niespokojny duch na pewno nieraz da Ci w kość, szczególnie, jeśli sam nie jesteś typem podróżnika. Taka dziewczyna może mieć milion szalonych pomysłów na minutę i przedkładać jednodniowy wypad poza miasto nad spędzeniem z Tobą romantycznego wieczoru przed telewizorem. Naucz się iść na kompromis – jeśli ona też jest do niego zdolna, istnieje spora szansa, że będziecie się ze sobą dobrze bawili. 

Dziewczyna, która podróżuje ma też swoje fochy. Jeśli spóźnisz się na randkę lub zapomnisz o jej imieninach – przepadłeś z kretesem. Oczywiście, możesz ją rozbroić żartem czy komplementem, ale powodzenie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Tym bardziej, że zawsze może rzucić, niby od niechcenia, że mężczyźni w Argentynie są dużo przystojniejsi i o wiele bardziej szarmanccy od Polaków.

Jak rozpoznasz Dziewczynę, Która Podróżuje? Jeśli nie poznasz jej w podróży, to tylko i wyłącznie wtedy, kiedy z nią porozmawiasz. Nie ma wypisane na czole „Cześć, lubię podróże!”, nie chwali się tym też na prawo i lewo. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce traktuje zupełnie naturalnie, jest częścią jej życia, więc nie uważa za konieczne podkreślanie na każdym kroku, że właśnie wróciła z dalekiej wyprawy do afrykańskiego buszu albo z równie nieprzewidywalnej wizyty u rodziny na wsi. 

chicago 001

Dziewczyna, Która Podróżuje istotnie ma wykształcony specyficzny sposób postrzegania świata. Liczne wyjazdy sprawiły, że jej horyzonty są szerokie, doświadczyła sporo i wie, że to jej kapitał. Korzysta jednak z niego w sposób rozsądny bo wie (nauczyły ją tego podróże), że samochwała w kącie stała. Z chęcią opowie Ci o wyprawie łódką po amazońskiej dżungli czy o piciu soku z żaby, ale tylko wtedy, kiedy wykażesz zainteresowanie jej pasją. Uwaga: jeśli wpadnie w trans, biada Ci, bo może dostać słowotoku i ciężko jej będzie przerwać. Ot, dziewczyna.

Fakt, że Dziewczyna, Która Podróżuje jest nieco bardziej samodzielna i pełna inicjatywy. Ale może się zdarzyć, że w środowisku neutralnym zawiesza te cechy na kołku po to, żeby nieco wyluzować. Być może zechce, żebyś był buforem pomiędzy JEJ rzeczywistością, a otaczającym światem. Kto wie, może przy Tobie będzie chciała się poczuć kruchą kobietką, a może wyjdzie z niej uparty diabeł? Najprawdopodobniej pokaże Ci oba oblicza i jeszcze dorzuci kilka innych.

Wyjedź z Dziewczyną, Która Podróżuje, bo tak właśnie poznasz, jaka jest naprawdę. Zobaczysz, jak radzi sobie w niecodziennych sytuacjach, będziesz mógł patrzeć, jak się targuje, jak kłóci się ze sprzedawcą, który chciał sprzedać coś drożej, jak upiera się, że nie będzie pytać o drogę, bo ta prędzej czy później się znajdzie. Zobaczysz też szczery uśmiech na jej twarzy, nawet, jeśli minutę wcześniej przeklinała i narzekała, bo coś nie wyszło po jej myśli. Przygotuj się, że będzie zupełnie inna, niż w warunkach neutralnych – jeśli taka Ci się spodoba, to wpadłeś, kolego.

Bo od Dziewczyny, Która Podróżuje można się uzależnić. Można jej też nie znosić. Ona Ciebie też może nie znosić. Nie będę Ci radzić, żebyś za wszelką cenę umawiał się z Dziewczyną, Która Podróżuje. Pamiętaj, że to dziewczyna, jak każda inna. A na dodatek zupełnie inna, niż wszystkie. 

DSC_6467

Reklamy

2 responses to “Podróżująca dziewczyna: dlaczego czarne nie jest czarne, a białe nie jest białe.

  1. Mnie bardzo podoba się Twoja wersja, chyba nawet bardziej 🙂
    Jest tylko jedno „ale” do wpisu – Aleah Taboclaon nie jest facetem, tylko właśnie sama jest młodą, podróżującą dziewczyną 😉 W dodatku sądząc po wyglądzie pochodzenia azjatyckiego. I jej tekst powstał na podstawie innego, napisanego przez Rosemary Urquico, „Date a girl who reads”, stąd być może dlatego ma taką a nie inną formę – autorka nie wymyśliła go całkiem sama, tylko zainspirowała się tamtym tekstem na temat czytających dziewczyn i przekształciła go tak, że zamiast książek i czytania są podróże.
    Można ją więc w tym przypadku rozgrzeszyć – nie jest amerykańskim facetem, tylko właśnie podróżującą dziewczyną, więc nawet jeśli jej tekst wydaje Ci się patetyczny to może ona po prostu opisywała w nim siebie samą 🙂
    Mnie osobiście podobają się obie wersje – ta urocza, romantyczna i faktycznie nieco patetyczna wizja Aleah, i Twoja, zdecydowanie bardziej prawdziwa 🙂
    A to blog Aleah: http://www.solitarywanderer.com/2012/02/date-a-girl-who-travels/

  2. A widzisz, nie przeprowadziłam żadnych wcześniejszych badań na temat Aleah i stąd wyszedł babol 😉 już poprawiam, ale zdania co do tekstu tak czy siak nie zmieniam 🙂 ale gusta są różne, może po prostu ja jestem zbyt twardo stąpająca po ziemi 🙂 pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s